تاریخ انتشار :دوشنبه ۶ مرداد ۹۹.::. ساعت : ۸:۴۵ ب.ظ
فاقددیدگاه

زیمبابوه: سفیر آمریکا یک «تبهکار» است

سخنگوی حزب حاکم بر زیمبابوه، سفیر ایالات متحده در این کشور را به تامین بودجه مالی و آموزش مخالفان متهم کرد و او را یک تبهکار خواند.

به گزارش قائم آنلاین، حزب حاکم بر زیمبابوه روز دوشنبه سفیر ایالات متحده را «تبهکار» خواند و وی را به ارائه کمک‌های مالی به  مخالفان برای سرنگونی دولت متهم کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» «پاتریک چیناماسا» سخنگوی حزب حاکم بر زیمبابوه (زانو پی اف) به خبرنگاران گفت که «برایان نیکولز» سفیر ایالات متحده در«هراره» پایتخت زیمبابوه، در اقدامات خرابکارانه برای سرنگونی دولت «امرسون منگانگوا» رئیس جمهور این  کشور مشارکت دارد.

این در حالی است که «رابرت موگابه» رئیس جمهور پیشین زیمبابوه نیز بارها ایالات متحده و انگلیس را به حمایت‌های مالی از مخالفان و تلاش برای سرنگونی دولت وقت این کشور متهم کرده بود.

سخنگوی حزب حاکم زیمبابوه  در سخنان خود اظهار داشت: «نیکولز همچنان به اقدامات ضد دولتی ادامه می‌دهد، اگر او همچنان به تامین بودجه اغتشاشگران  و آموزش شورشیان ادامه دهد، رئیس دولت ما واکنش نشان خواهد داد.»

چیناماسا گفت، دیپلمات‌ها نباید مانند تبهکاران رفتار کنند و برایان نیکولز یک تبهکار است.

سفارت آمریکا در هراره تاکنون واکنشی به اظهارات سخنگوی دولت زیمبابوه نشان نداده است.

دولت زیمبابوه چندی نیز سفیر آمریکا را به دلیل اتهام‌زنی‌های اخیر یکی از مقامات آمریکایی احضار کرد. «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در مصاحبه با شبکه «ای‌بی‌سی نیوز» کشورهایی نظیر چین و زیمبابوه را «دشمنان خارجی» آمریکا توصیف کرد که با استفاده از رسانه‌های اجتماعی به ناآرامی‌ها در این کشور دامن زده و «به‌دنبال تفرقه افکنی» هستند.

در همین راستا «جیمز مانزو» سخنگوی وزارت امور خارجه زیمبابوه گفت، برایان نیکولز، سفیر آمریکا در این کشور فراخوانده شد تا در خصوص اظهارات اوبرایان توضیح دهد.

یکی از مقامات دولت زیمبابوه نیز با رد ادعاهای اوبرایان گفت: «هر فردی که ریشه اتفاقات اخیر را دنبال کرده باشد، از مرگ دلخراش آقای فلوید تا اعتراضات متعاقب آن، درک می‌کند که متهم کردن زیمبابوه به دخالت در این رویدادها در هر سطحی مضحک است.» (جزئیات بیشتر)

دیدگاه خود را به ما بگویید.