تاریخ انتشار :یکشنبه ۵ مرداد ۹۹.::. ساعت : ۸:۰۸ ق.ظ
فاقددیدگاه

افتتاح کریدور ترانزیتی کتای

مدیرکل ترانزیت گمرک ایران اعلام کرد: برای اولین بار دو کامیون از مبدأ گمرک شهید رجایی بندرعباس به مقصد قرقیزستان از مسیر افغانستان - تاجیکستان در کریدور جایگزین کتای ارسال شد.

به گزارش قائم آنلاین، مصطفی آیتی اظهار کرد: کریدور کتای از کشورهای قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان، ایران تشکیل شده و به عنوان مسیر کوتاه و جایگزین برای ارسال کالا از بنادر جنوبی ایران به کشورهای آسیای میانه راه اندازی شده است.

وی افزود: به منظور توسعه کریدورهای ترانزیتی و کاهش مسیر و هزینه ترانزیت کالا به مقصد کشورهای آسیای میانه، فعال کردن آن از مسیر افغانستان و با استفاده از کارنه تیر، در دستور کار گمرک ایران با همکاری سازمان اکو، ایرو و اتاق بازرگانی قرار گرفت که با توجه به اهمیت مسیر افغانستان در کریدورهای منتهی به آسیای میانه، در نیمه دوم پارسال در دو مرحله از مسیر هند – چابهار- افغانستان و مسیر بندرعباس – افغانستان – تاجیکستان با استفاده از سند کارنه تیر بصورت آزمایشی این مسیر افتتاح و به دلیل شناخت مسیر و مزایای آن برای شرکتهای حمل ونقل، برای اولین بار دو دستگاه کامیون که از مبدأ بندرعباس بارگیری شده بود با خروج از گمرک دوغارون و با عبور از افغانستان و تاجیکستان به مقصد قرقیزستان ادامه مسیر دادند.

مدیرکل ترانزیت گمرک ایران در ادامه افزود: پنج دستگاه کامیون از مبدأایران تحت صحابت کارنه تیر از طریق افغانستان به مقصد تاجیکستان ارسال شد که با انجام تشریفات کارنه تیر در گمرک دوغارون رسما مسیر کتای( KTAI) افتتاح شد.

طبق اعلام گمرک، آیتی در خصوص اهمیت مسیر ایران در تجارت اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران به دلیل دسترسی کوتاه تر به آبهای آزاد، اقتصادی ترین مسیر برای ترانزیت کالاها به کشورهای آسیای میانه (CIS) است و توسعه مسیرهای جدید از جمله کریدور کتای با افزایش سرعت ارسال کالا و کاهش هزینه ها، منجر به توسعه تجارت و نهایتا رشد اقتصادی منطقه خواهد شد.

وی تصریح کرد: گمرک جمهوری اسلامی ایران، با اجرای پروژه های تیر الکترونیک (eTIR) با کشورهای ترکیه (۱۳۹۴)، آذربایجان (۱۳۹۸) و حمل ترکیبی اسلونی – ایران(۱۳۹۶)، هند – چابهار – افغانستان(۱۳۹۸) تلاش کرده است با توسعه ابزارها و مسیرهای ترانزیتی بستر لازم برای فعالین ترانزیت را فراهم کند.

مدیرکل ترانزیت گمرک ایران تاکید کرد: توسعه ترانزیت، ضمن ایجاد درآمد و افزایش اشتغال منجر به گسترش مناسبات منطقه ای خواهد شد، کنوانسیون گمرکی کارنه تیر مربوط به تضمین ترانزیت کالا بوده که ۷۶ کشور از جمله اقتصادهای بزرگ دنیا، چین، اتحادیه اروپا، … عضو آن بوده و تسهیل کننده عبور کالا در کشورهای مسیر هستند.

گفتنی است؛ توقف پذیرش کامیون ها در مرزهای ترکمنستان، فعالیت های حمل ونقل و تجاری را بین ایران و آسیای میانه مختل کرده بود که با راه اندازی این کریدور مجددا فعالیت تجاری به این منطقه از مسیر جاده باز می گردد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.