تاریخ انتشار :یکشنبه ۵ مرداد ۹۹.::. ساعت : ۲:۵۱ ق.ظ
فاقددیدگاه

آجر به آجر مدرسه سازی

اگر شما هم به دنبال مشارکت در عرصه مدرسه سازی هستید اما تصور می کنید سرمایه کافی را ندارید با پیوستن به طرح آجر به آجر با هر میزان کمک مالی در مسیر خیر مدرسه سازی گام بردارید.

به گزارش قائم آنلاین، صحبت از مدارس فرسوده و ناایمن که حالا در مناطق مختلف کشور جا خوش کرده‌اند، و این تنها مناطق محروم نیستند که با معضل مدارس فرسوده دست و پنجه نرم می‌کنند، حرف تازه‌ای نیست. بارها اعلام شده است در کلان شهرها و حتی همین پایتخت هم تعداد زیادی از مدارس، فرسوده‌اند و استانداردهای لازم را برای حضور دانش‌آموزان ندارند.

البته تا همین چند سال قبل، دو سوم مدارس کشور فرسوده و یک سوم ایمن بودند اما با همراهی خیران مدرسه‌ساز حالا معادله تغییر کرده و یک سوم مدارس کشور ناایمن هستند.

با ورود خیران به وادی مدرسه سازی نیمی از مدارس کشور به دست آنها ساخته می‌شود و در ۴۰ سال اخیر، خیران بیش از ۲۰ هزار مدرسه در کشور ساخته اند و به تازگی هم فرصتی فراهم شده است تا هر فردی که نیت خیر مدرسه‌سازی را در سر دارد بتواند به آن رنگ تحقق ببخشد و حتی با سرمایه اندک و گاهی ماهانه ۱۰ هزار تومان هم در ساخت مدرسه برای دانش‌آموزان کشور سهیم شود.

اما گاهی ورود خیران به مسیر مدرسه‌سازی، ماجرای خاص خود را دارد، گاه از دست دادن یک فرزند و گاه داشتن فرزندی معلول جرقه‌ای می‌شود برای آنکه فردی خیر مدرسه ساز شود.

محمدرضا حافظی؛ از دست دادن فرزند و ورود به مسیر مدرسه سازی

محمدرضا حافظی، رئیس فقید جامعه خیرین مدرسه‌ساز که در دوران حیاتش بیش از ۱۴ مدرسه در کشور ساخت نیز به دنبال یک اتفاق وارد عرصه مدرسه سازی شد و سال‌ها در کسوت رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز برای بسیج خیران و همراهی آنها در عرصه ساخت مدارس برای کودکان این سرزمین تلاش کرد.

ماجرا بدین شکل بود که امیرحسین حافظی و مریم مهدوی فرزند و عروس محمدرضا حافظی، حدود ۱۹ سال قبل در اولین روز بعد از ازدواج بر اثر تصادف جان خود را از دست دادند. مرحوم حافظی در مراسم تشییع پسرش متوجه حضور تعداد زیادی از مردم شد و از این صحنه متعحب بود اما در نهایت متوجه شد مردم به خاطر کارهای نیکی که پسرش بدون اطلاع پدر انجام داده است، آمده‌اند. فعالیت‌های نیک پسر او را در مسیر جدیدی قرار داد و تصمیم گرفت خانه‌ پسرش را بفروشد و هزینه آن را صرف مدرسه ‌سازی کند.

تلاش ایرانیان خارج از کشور برای ساخت مدرسه در وطن

جلوه دیگری از مدرسه سازی مشارکت ایرانیان خارج از کشور در عرصه ساخت مدرسه برای کودکان هموطن خود است. سال هاست که در کنار خیران بسیاری در داخل کشور همچون اکبر ابراهیمی، عباس مصلی نژاد، مرحوم حسنعلی علیپور و … که تعداد بسیاری مدرسه در نقاط مختلف کشور ساخته‌اند، ایرانیان ساکن کشورهای دیگر هستند اما هنوز دغدغه فرزندان سرزمینشان را دارند، مسیر مدرسه سازی را برای کمک به آینده دانش آموزان ایران انتخاب کرده اند.

به عنوان مثال ایرانیان ساکن در امارات متحده عربی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس فقط تا سال ۸۶ بیش از ۷۷۵ مدرسه در استان‌های جنوبی ایران به ویژه استان‌های فارس، بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد احداث کرده‌اند.

جواد موفقیان نیز یکی از خیران مدرسه ساز است که اگر چه سال هاست در کانادا ساکن است اما تعهد او در مسیر ساخت مدرسه برای دانش آموزان کشورش مثال زدنی است و حاصل ورودش به عرصه‌ مدرسه‌سازی، احداث ۲۶ بنای آموزشی شامل مدارس ابتدایی، دبیرستان و هنرستان است.

معلمی که حقوق بازنشستگی اش را صرف مدرسه سازی می کند

درکنار خیرانی که با سرمایه خود دهها مدرسه در نقاط مختلف کشور ساخته اند خیرانی هم هستند که سرمایه بالایی ندارند و حتی با حقوق اندک دوران بازنشستگی در مسیر مدرسه سازی وارد شده اند.

ماجرا از این قرار است که به تازگی با شکل گیری طرح آجر به آجر هر فردی که نیت خیر مدرسه سازی را در سر دارد با حداقل سرمایه و حتی هزینه یک آجر می تواند آن را تحقق ببخشد. نمونه آن شهربانو نجفی، معلم بازنشسته‌ای است که از سال ۷۵ سالانه یکبار به سازمان نوسازی مدارس مراجعه می‌کند و پس انداز یک ساله‌اش را که حاصل حقوق بازنشستگی معلمی‌اش است برای مدرسه‌سازی اهدا می‌کند.

وی درباره ماجرای ورودش به مسیر مدرسه سازی می‌گوید: یک فرزند پسرم دارم و دوست داشتم در شرایط مناسبی درس بخواند. سال ۱۳۷۵ بابت شهریه ۲۵۰ هزار تومان از من پول گرفتند، پس از آن با خودم فکر کردم فرزندان بسیاری در این سرزمین هستند که حتی هزینه خرید لوازم التحریر را ندارند بنابراین تصمیم گرفتم برای کمک به ساخت مدارس اقدام کنم و با پرس‌وجوی بسیار توانستم به سازمان نوسازی مدارس بروم و پس انداز ۵۰۰ هزار تومانی خود را برای ساخت مدرسه تقدیم کنم.

جوان ۲۴ ساله ای که در مسیر مدرسه سازی جان خود را هم اهدا کرد

نمونه دیگر از خیرانی که با سرمایه اندک وارد مسیر مدرسه سازی شدند، علی مرادی جوان ۲۴ ساله ای است که تحصیل در انگلستان را رها کرد و به عشق فرزندان این سرزمین به دشتیاری رفت تا به کودکان آنجا آموزش دهد و برایشان مدرسه بسازد.

علی مرادی متولد سال ۷۴ بود و موسسه مردم نهاد دست یاری به دشتیاری را در سال ۹۶ تاسیس کرد، او به عشق کودکان محروم این منطقه و تلاش برای آموزش آنها در طول سال ها بارها از تهران به دشتیاری می رفت و در جریان یکی از سفرهایش به دشتیاری در سانحه تصادف جان خود را از دست داد.

علی مرادی در سال ۱۳۹۳ با منطقه دشتیاری آشنا شده بود و از همان سال، شروع به فعالیت در این منطقه کرد. او سه مدرسه در منطقه دشتیاری ساخت و قرارداد ساخت ۲۳ مدرسه دیگر را منعقد کرد؛ از این تعداد ۱۳ مدرسه با ۸۳ کلاس درس با مشارکت سازمان منطقه آزاد و خیرین در دست اجراست. او قصد داشت با کمک خیرین، ۳۴۰ مدرسه برای ۳۰ هزار دانش‌آموز دشتیاری بسازد.

در طرح آجر به آجر هر ایرانی یک خیر مدرسه ساز

حالا فرصتی برای تک تک ایرانیان فراهم است تا آنها که دلشان برای کودکان این سرزمین می‌تپد بتوانند آجر به آجر در ساخت مدارس همراهی کنند، فرصتی که دیگر به سرمایه کلان نیازی ندارد و حتی می‌توان با ماهانه ۱۰ هزار تومان هم در این مسیر قدم گذاشت.

طرح آجر به آجر که حالا چند وقتی است توسط سازمان نوسازی مدارس کشور کلید خورده است تلاش می‌کند شرایطی را رقم بزند تا افراد علاقه‌مند به مدرسه سازی با هر توان مالی بتوانند به نیت خیر خود رنگ تحقق ببخشند. در این طرح هر فردی با هر نیتی که دارد حتی یک بازنشسته ماهانه با هر میزان توانایی مالی می‌تواند برای ساخت مدارس همراهی کند و با کنار هم قرار گرفتن افراد مختلفی که به تنهایی توانایی ساخت یک مدرسه را ندارند و تجمیع مبالغ اهدایی آنها، می‌توان یک یا حتی چند مدرسه برای کودکان این سرزمین در نقاط مختلف کشور ساخت.

در این طرح، پایه های یک مدرسه با همراهی دهها نیکوکار نهاده می شود و شکل جدیدی از مشارکت مردمی در مسیر مدرسه سازی رقم می خورد و از کنار هم گذاشتن سرمایه های کوچک می توان مدارس بسیاری را ساخت.

نهادینه کردن فرهنگ مدرسه سازی در کشور یکی دیگر از اهداف طرح آجر به آجر است تا بتوان با توسعه فرهنگ خیر مدرسه سازی در جامعه، این حرکت را در همه آحاد جامعه نهادینه کرد. در اجرای طرح آجر به آجر سعی بر این است تا با ترویج فرهنگ مشارکت زمینه ورود خیرین بیشتری به عرصه مدرسه‌سازی فراهم شود.

آنگونه که رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور گفته است: روند مدرسه سازی از طریق خیرین تداوم دارد و سعی داریم با به کارگیری روش‌های جدید گستره وسیعی از مخاطبان خود را شناسایی کرده و این گروه‌ها را به سمت ورود به این اقدام حسنه سوق دهیم.

به هر حال اگر شما هم جزو افرادی هستید که تمایل دارید در طرح آجر به آجر وارد عرصه مدرسه سازی شوید می توانید با هر میزان سرمایه حتی به اندازه هزینه خرید یک آجر مشارکت کنید و با مراجعه به سامانه «مهر مدرسه» کمک های خود را برای ساخت مدرسه برای دانش آموزان این سرزمین اهداء کنید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.