تاریخ انتشار :شنبه ۴ مرداد ۹۹.::. ساعت : ۹:۱۴ ق.ظ
فاقددیدگاه

مخالفت قاطع چین با سلطه طلبی و سیاست قدرت

فرستاده چین در شورای امنیت سازمان ملل عنوان کرد که این کشور قاطعانه با سلطه طلبی (هژمونی) و سیاست قدرت، مخالف است.

به گزارش قائم آنلاین، به نقل از خبرگزاری شینهوا، ژانگ جون، نماینده دائم چین در سازمان ملل در مناظره اولیه نشست شورای امنیت در سطح وزرا با موضوع “امنیت و آب و هوا” که در قالب ویدیوکنفرانس برگزار شد، تصریح کرد: با نگاهی به جهان امروز ما می‌توانیم ببینیم که اقدامات یکجانبه دیوانه‌وار و غیرمسئولانه و قلدری کشوری باعث به وجود آمدن خطری بزرگتر شده است. اگر این روند مهار نشود حاکمیت قوانین بین‌المللی، برابری، عدالت و انصاف و اعتماد دوجانبه دیگر موجودیت نخواهد داشت و جهان گرفتار آشوب مطلق می‌شود. ما باید کنار هم بایستیم و مقابله کنیم.

این سفیر در ادامه صحبتهایش خاطرنشان کرد: صرف نظر از اینکه جهان دستخوش چه تحولاتی شود، چین همواره جانب چندجانبه گرایی و عدالت بین‌المللی را گرفته و قاطعانه نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین بین‌المللی را حفظ کرده، سلطه طلبی و اقدامات قلدرمآبانه را رد و با برتری طلبی خودخوانده و سیاست قدرت مخالفت می‌کند.

ژانگ ادامه داد: چین با دیگر اعضای جامعه بین‌المللی همکاری نزدیک خواهد داشت تا یک جهان باز، فراگیر، پاک و زیبا را که از صلح پایدار، امنیت و موفقیت برای همه بهره‌مند باشد، به وجود بیاورد.

آلمان که ماه جاری میلادی رئیس شورای امنیت است به طور مشترک پشتیبان برگزاری این نشست با ۹ عضو دیگر این شورا شامل بلژیک، جمهوری دومنیکن، استونی، فرانسه، نیجر، سنت وینسنت و جزایر گرنادین، تونس، انگلیس و ویتنام بوده است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.