تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲ مرداد ۹۹.::. ساعت : ۹:۲۷ ق.ظ
فاقددیدگاه

پورتلند ناآرام است

سخنگوی کاخ سفید در واکنش به ناآرامی ها در پورتلند گفت: به هیچ شکلی خشونت، تنش و آنارشی در پورتلند را قبول نمی کنیم.

به گزارش قائم آنلاین، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کایلی مک انانی سخنگوی کاخ سفید، طی نشستی مطبوعاتی، در واکنش به حوادث خشونت بار در شهر پورتلند واقع در ایالت اورگان و با اشاره به اینکه کیت براون ، فرماندار اورگان و تد میلر شهردار پورتلند افرادی دموکرات می باشند،  گفت: به هیچ شکلی خشونت، تنش و آنارشی در پورتلند را قبول نمی کنیم، رئیس جمهور دونالد ترامپ سعی در برقراری قانون و نظم دارد اما دموکرات ها سعی می کنند که سیاست را بر صلح ترجیح دهند.

وی با اشاره به اینکه حوادث خشونت بار در شهرهایی چون نیویورک و شیکاگو طی دوره اخیر افزایش یافته است، از ادارات ایالتی و شهری نیز خواست تا با حکومت فدرال همکاری نمایند.

این در حالی است که تد ویلر، شهردار پورتلند شب گدشته هدف گازهای اشک آور ماموران فدرال قرار گرفت . او که  خارج از ساختمان دادگاه فدرال ایستاده و سعی داشت معترضان به حضور نیروهای فدرال اعزامی از سوی ترامپ را آرام کند خود هدف گازهای اشک آور ماموران دولت آمریکا قرار گرفت.

هنوز معلوم نیست که آیا ماموران فدرال می دانستند که او در میان معترضان بوده یا خیر.

ویلر از مخالفان استقرار نیروهای فدرال در منطقه است.

تظاهرات علیه نژادپرستی و در اعتراض به خشونت پلیس همچنان در شهر پورتلند واقع در ایالت اورگان آمریکا ادامه دارد. اعتراضات علیه نژادپرستی در شهر پورتلند پس از کشته شدن جورج فلوید توسط یکی از ماموران پلیس آغاز شد و از آن زمان تا کنون همچنان ادامه دارد. گزارش‌های تصویری منتشر شده از پورتلند حکایت از گستردگی دامنه این اعتراضات و همچنین ادامه خشونت پلیس علیه معترضان دارد.

اعزام واحدهای ویژه پلیس فدرال آمریکا که با دستور دونالد ترامپ صورت گرفته، نه تنها از خشم و اعتراض مردم نکاسته، بلکه به اعتراضات گسترده‌تری در این شهر و در دیگر نقاط آمریکا دامن زده است.

گزارش‌ها حکایت از نوعی جنگ داخلی در شهر کمابیش لیبرال پورتلند دارد. بسیاری از معترضان خواستار برچیدن پلیس یا کاهش بودجه آن شده‌اند.

حدود دو ماه از آغاز اعتراضات در پورتلند می‌گذرد. از زمان آغاز تظاهرات گسترده علیه نژاد پرستی و خشونت پلیس، همه روزه این شهر شاهد تظاهرات و تجمعات اعتراضی مردم بوده است.

پرسش بر سر اقدام کردن یا نکردن پلیس نیست، بلکه پرسش بر سر زمان وقوع آن است. پلیس تقریبا همه روزه با تجمعات اعتراضی مقابله کرده است.

لحظه‌ای می‌رسد که پلیس با استفاده از بلندگو از شرکت کنندگان در تجمع اعتراضی می‌خواهد محل را ترک کنند. پس از آن حمله پلیس به معترضان شروع می‌شود. گاهی حتی حمله بدون اطلاع قبلی صورت می‌گیرد. معترضان گفته‌اند که برخی از ماموران با لباس شخصی در تظاهرات شرکت می‌کنند و همانجا اقدام به دستگیری و مقابله با معترضان می‌کنند.

یکی از شرکت کنندگان در تجمع اعتراضی پورتلند به خبرنگاران گفته است که ماموران پلیس معمولا در ساختمان دادگاه این شهر و در مرکز دادگستری مقابل پارک تجمع می‌کنند و از آنجا به معترضان حمله می‌کنند.

همین فرد گفته است که در مرکز دادگستری، یک واحد پلیس و حتی یک زندان نیز برای مقابله با معترضان ایجاد شده است.

بسیاری از زنان و عمدتا زنان سفیدپوست برای مانع شدن از حمله پلیس به معترضان اقدام به ایجاد مانعی به نام “دیوار مادران” کرده‌اند.

این افراد با حضور خود در خیابان‌ها و ایجاد زنجیره انسانی مانع از تردد پلیس می‌شوند. در روزهای نخست شکل‌گیری حدود ۳۰ زن در “دیوار مادران” حضور داشتند. اکنون صدها زن عمدتا سفیدپوست در این اقدام مشارکت می‌کنند.  آن‌ها هر شب در خیابان‌های منتهی به محل تجمعات، با ایجاد زنجیره انسانی، مانع از حمله پلیس به معترضان می‌شوند.

پلیس نیز برای عبور از این مانع اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور و شلیک گلوله‌های پلاستیکی می‌کند. شرکت کنندگان در این تظاهرات بر این باورند که برخلاف ادعای ترامپ و مسئولان، اعتراضات، شهر پورتلند را به هرج و مرج نکشانده است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.