تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲ مرداد ۹۹.::. ساعت : ۲:۲۱ ق.ظ
فاقددیدگاه

قانونگذار آمریکایی: تحریم‌های ما مثل محاصره در دوران جدید است

قانونگذار مجلس نمایندگان آمریکا تحریم‌های کشورش را به «محاصره» تشبیه کرده و نوشته این تدابیر باعث بیماری، رنج و مرگ شهروندان عادی کشورها می‌شود.

به گزارش قائم آنلاین، «تولسی گابارد»، قانونگذار مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای از تحریم‌های این کشور علیه کشورهای مختلف انتقاد کرده است.

گابارد اخیراً طرحی پیشنهاد داده که در صورت تصویب و تبدیل شدن به قانون، دولت آمریکا را ملزم به ارائه گزارشی درباره اثرات تحریم‌ها در نقاط مختلف جهان می‌کند.

او در بیانیه‌ای به مناسبت معرفی این طرح گفت: «تحریم‌ها اغلب برای تنبیه سران یک کشور وضع می‌شوند بی‌آنکه اثرات واقعی آنها در نظر گرفته شوند.»

گابارد در ادامه تصریح کرده است: «در واقع، این تحریم‌ها مثل محاصره در عصر جدید هستند و بیشترین اثر را روی شهروندان آن کشور دارند. [تحریم‌ها] تأمین غذا، آب، دارو و تجهیزات اساسی مورد نیاز برای بقای شهروندان را محدود کرده و باعث بیماری، رنج و مرگ می‌شوند.»

تحریم‌هایی که دولت ترامپ خردادماه به تازگی علیه شرکت کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده مستقیماً صادرات دارو به ایران را هدف گرفته است.

هرچند شرکت خطوط کشتی‌رانی ایران پیش از آن تاریخ هم در فهرست تحریم‌ها قرار داشتند اما تحریم‌هایی که خرداد ماه اعلام شد، از این منظر تازگی داشت که بر اساس فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲ و دو برچسب «اشاعه تسلیحات کشتار جمعی» و «مقررات تحریم‌های مالی ایران» صادر می‌شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در توضیح خود در مورد آثار این تحریم‌ها، به صراحت عنوان کرده بود که اقدام تازه این کشور ارسال دارو و اقلام انسانی به ایران را محدود می‌کند.

در صفحه پرسش و پاسخ‌های خزانه‌داری آمریکا، در این رابطه آمده است: «ایالات متحده مجوزها و معافیت‌های گسترده‌ای ذیل تحریم‌ها دارد که اجازه فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی به ایران توسط افراد آمریکایی یا غیرآمریکایی را می‌دهد. اما این مجوزها و معافیت‌ها عموما تراکنش با افرادی که ذیل فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲ تحریم شده‌اند را شامل نمی‌شود.»

 واشنگتن در آن زمان اعلام کرد این تحریم‌ها از روز ۸ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی (۱۹ خرداد ۱۳۹۹) اجرایی می‌شوند. به نوشته خزانه‌داری آمریکا، از این تاریخ به بعد «اتباع ایالات متحده، مگر با دریافت مجوزهای موردی، از مشارکت در تراکنش با IRISL و E-Sail منع خواهند شد، از جمله از تراکنش‌های مربوط به فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی از سوی اتباع ایالات متحده یا از ایالات متحده.»

خزانه‌داری آمریکا می‌افزاید: «علاوه بر این، افراد غیرآمریکایی هم که آگاهانه در تراکنش‌های مشخص با IRISL و E-Sail مشارکت داشته باشند، حتی برای فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی، خود را در معرض تحریم‌های دیگر قرار می‌دهند.»

این اقدام آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که بخش بزرگی از واردات مواد غذایی و دارو به ایران از طریق دریا و توسط شرکت خطوط کشتی‌رانی جمهوری اسلامی به عنوان بزرگترین خطوط کشتی‌رانی ایران انجام می‌گیرد.

در حقیقت برچسب‌های تازه‌ای که آمریکا به این شرکت افزوده، تنها از یک نظر در وضعیت پیشین خطوط کشتی‌رانی ایران تفاوت ایجاد کرده و آن هم دشوارتر کردن صادرات اقلام انسانی به ایران است.

این اولین بار نیست که آمریکا بخش‌هایی را هدف تحریم قرار می‌دهد که با زندگی روزمره مردم ایران در ارتباط است. آبان ماه سال گذشته هم خزانه‌داری آمریکا بخش ساخت و ساز و مسکن ایران را تحریم کرد و قوانین تراکنش‌های مالی با ایران را سختگیرانه‌تر کرد. «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به آن تحریم‌ها، نوشت: «بر خلاف ادعاهای فریبکارانه ایالات متحده، مقررات جدید این کشور تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران را تشدید می‌کند… حالا خزانه‌داری دارد نه تنها مواد غذایی، بلکه واردات اقلام دارویی را هم هدف قرار می‌دهد.»

دیدگاه خود را به ما بگویید.