تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲ مرداد ۹۹.::. ساعت : ۲:۲۴ ق.ظ
فاقددیدگاه

آمریکا: توافق ایران و چین را به دقت رصد می‌کنیم

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا چهارشنبه گفته دولت این کشور توافق همکاری میان ایران و چین را به دقت رصد می‌کند.

به گزارش قائم آنلاین، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا چهارشنبه گفته دولت این کشور توافق همکاری ایران و چین را به دقت رصد می‌کند.

«استفن بیگان»، معاون وزیر خارجه آمریکا در نشست کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا که با موضوع بررسی رقابت میان آمریکا و چین برگزار شد این اظهارات را مطرح کرد.

بیگان گفت: «علاوه بر این، ما به دقت در حال رصد شراکت جامع اقتصادی و امنیتی بین ایران و چین هستیم. این توافق، در صورت نهایی شدن می‌تواند به ایران برای افزایش هزینه در زمینه بلندپروازی‌های نظامی و فعالیت‌های مخرب خود در منطقه خاورمیانه کمک کند.»

سند توافق همکاری ایران-چین این روزها به یکی از دغدغه‌های اصلی رسانه‌ها و تحلیلگران آمریکا و همچنین مقام‌های دولت این کشور تبدیل شده است.

پیش‌نویس «برنامه ۲۵ ساله همکاری های جامع ایران و چین» چندی پیش به تصویب هیئت دولت جمهوری اسلامی ایران رسیده و وزارت خارجه مأمور انجام اقدامات نهایی تا امضای این سند با طرف چینی شد.

این سند  حوزه‌های  سیاسی، امنیتی، دفاعی، فرهنگی، کشاورزی، اقتصادی، علمی، جهانگردی، نفت و انرژی، زیرساخت های مخابراتی و فناوری ارتباطات، تجارت، بهداشت و سلامت و … را شامل می‌شود.

یکی از مفاد این سند، توافق بر سر تجارت با ارزهای ملی است. همچنین در این سند بارها به طرح بزرگ چین به نام «یک کمربند- یک راه» (طرحی بر بستر مسیر جاده ابریشم) اشاره شده و این که ایران می تواند ضمن مشارکت فعال در این طرح جهانی،  از فواید اقتصادی و صندوق اعطای وام این طرح نیز بهره مند شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.