تاریخ انتشار :شنبه ۲۸ تیر ۹۹.::. ساعت : ۸:۵۱ ق.ظ
فاقددیدگاه

برگزاری بیش از ۶۰۰ دادگاه در سال جاری به صورت الکترونیک در استان یزد

رییس کل دادگستری استان یزد گفت: از ابتدای شروع ویروس کرونا با هدف صیانت از سلامت مددجویان زندانی بیش از ۸۰۰ دادگاه مربوط به مددجویان و بیش از ۶۰۰ دادگاه در سال جاری به صورت الکترونیک در استان یزد نیز برگزار شده است.

به گزارش قائم آنلاین، به نقل از قوه قضاییه، غلامعلی دهشیری در نشست بررسی وضعیت سلامت مددجویان زندانی بیان کرد: از ابتدای شروع ویروس کرونا با هدف صیانت از سلامت مددجویان زندانی بیش از ۸۰۰ دادگاه مربوط به مددجویان به صورت ارتباط تصویری برگزار شده است. همچنین بیش از ۶۰۰ دادگاه در سال جاری به صورت الکترونیک در استان یزد نیز برگزار شده است.

رییس کل دادگستری یزد بر تقویت زیرساخت‌های فنی و تهیه تجهیزات مناست جهت گسترش امکان برگزاری دادگاه‌های الکترونیک از سوی مجموعه زندان تأکید کرد و گفت: افزایش پهنای باند و تهیه تجهیزات می‌تواند بر تعداد دادگاه‌های مورد نظر که نیاز به اخذ اظهارات مددجویان زندانی است بیافزاید.

این مقام قضایی افزود: البته برای جلوگیری از تردد غیر لزوم مددجویان به بیرون از زندان که احتمال شیوع ویروس کرونا را افزایش می‌دهد با ایجاد یک فضای فیزیکی مناسب در محل زندان، قضات دادسرای دارای پرونده زندانی دار می‌توانند با عزیمت به محل زندان با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برخی از تحقیقات و اخذ آخرین دفاع را در همان محل زندان انجام دهند.

وی ابراز داشت: پیروی دستورالعمل ریاست قوه قضاییه در موج اول کرونا تعداد زیادی از مددجویان زندانی در استان یزد به مرخصی رفتند و در موج دوم کرونا نیز دستورالعمل جدیدی صادر و ابلاغ شده است که باید توسط دادستان‌ها در اسرع وقت اجرا گردد.

رییس کل دادگستری استان یزد، به استفاده از احکام جایگزین حبس اشاره کرد و بیان داشت: حبس زدایی یکی از رویکردهای مهم و محوری قوه قضاییه است و محکومیت زندان فقط باید برای جرائم امنیتی و مهم و خشن استفاده شود.

وی تصریح کرد: در جرائم خُرد می‌توان از مجازات‌هایی که در سالم سازی فضای عمومی جامعه و نیز تادیب مجرمان تاثیر عمیقی داشته باشد استفاده کرد تا آثار مترتب بر زندان بر این چنین مجرمانی که اغلب مرتکب جرائم سبک و غیر عمد شده اند، کمتر گردد.

دهشیری، همکاری اداره کل پزشکی قانونی در امر آموزش و آگاهی مددجویان و کارکنان زندان در راستای پیشگیری از همه گیری این ویروس منحوس را از سوی مجموعه پزشکی قانونی خواستار شد و گفت: به صورت مستمر باید وضعیت سلامت مددجویان مورد ارزیابی واقع گردد و چنانچه کوچکترین علائمی از بیماری وجود داشت از قرنطینه ویژه استفاده شود و بهداری زندان نیز به تخت‌های ویژه مجهز شوند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.