تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹.::. ساعت : ۸:۱۱ ق.ظ
فاقددیدگاه

مطالبات ایران از کره جنوبی در مجلس رسیدگی می‌شود

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: مطالبات ایران از کره جنوبی را در کمیسیون‌های امنیت ملی و انرژی در مجلس پیگیری می‌کنیم تا راهکاری پیدا کنیم تا حقوق ملت ایران اعاده شود.

به گزارش قائم آنلاین، علی کریمی‌فیروزجایی در گفت‌وگو ، درباره اینکه کره جنوبی به بهانه تحریم ۹ میلیارد دلار پول ایران را بلوکه کرده است، اظهار کرد: این موضوع مربوط به سال‌های اخیر است که بخشی از فروش نفت ایران به این کشور انجام شد و مبلغ مورد نظر که حدود ۹ میلیارد دلار است به‌دلیل تحریم‌ها برگشت داده نشده است.

وی بیان کرد: آمریکا کلیه شرکت‌هایی که می‌خواهند با ایران مبادله داشته باشند تحریم‌ها و محدودیت‌های سختی برای آنها قائل بوده و کره جنوبی هم حجم بالایی مبادلات تجاری‌اش با آمریکا است و بنابراین در یکی دو سال اخیر مخصوصا برای تامین منافع خودش، آمده با جمهوری اسلامی ایران این بازی غیرحرفه‌ای را شروع کرده است.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: متاسفانه چون مراجع حقوقی بین المللی هم عمدتا در اختیار آمریکا هستند شاید پیگیری‌های ما فعلا موثر واقع نشود اما وزارت امور خارجه و دولت موظف هستند این موضوع را پیگیری کنند و ما هم در کمیسیون‌های مرتبط از جمله امنیت ملی و سیاست خارجه و انرژی موضوع را در مجلس هم پیگیری می‌کنیم تا راهکاری پیدا کنیم تا حقوق ملت ایران اعاده شود.

کریمی درباره واکنش احتمالی ایران، گفت: کمیسیون‌های مربوطه باید پیشنهادات خود را بیاورند و همچنین ببینیم وزارت امور خارجه که در حال انجام مذاکراتی است به کجا می‌رسد.

وی افزود: الان شاید نتوان گفت رفتار ما در گام بعدی چه خواهد بود، در حال حاضر در حال رایزنی هستیم و کمیسیون‌های ما هم تازه شروع به کار کردند این دو کمیسیون مرتبط باید پیگیری کنند که به چه جمع بندی می‌رسند با این حال پیگیری اصلی با وزارت امورخارجه است.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی درباره واکنش وزارت امور خارج، تاکید کرد: اول اینکه همین مذاکرات و گفت‌وگوهایی که با مقامات کره جنوبی انجام می‌شود این کار را پیگیری کند و همچنین طرح در مجامع بین‌المللی برای پیگیری حقوق مردم کشورمان انتظاراتی است که ما از وزارت امور خارجه داریم.

دیدگاه خود را به ما بگویید.