تاریخ انتشار :شنبه ۲۱ تیر ۹۹.::. ساعت : ۳:۴۸ ب.ظ
فاقددیدگاه

منابع افغان: به زودی وزیران پیشنهادی کابینه به پارلمان معرفی می‌شوند

منابع ارگ ریاست جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی صلح این کشور گفته‌اند به زودی وزیران پیشنهادی کابینه برای رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی خواهند شد.

به گزارش قائم آنلاین، با گذشت حدود دو ماه از امضای توافقنامه سیاسی میان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی صلح افغانستان تاکنون شمار محدود از اعضای کابینه معرفی شده‌اند.

براساس این توافقنامه، نیمی از اعضای کابینه توسط عبدالله عبدالله پیشنهاد می‌شوند.

غنی تاکنون وزیران خارجه، اطلاعات و فرهنگ، امور زنان، معدن و نفت، آموزش و پرورش، دارایی و شهرسازی را معرفی کرده است.

او چند روز قبل در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفت که برای تکمیل کابینه منتظر عبدالله است.

دواخان مینه‌پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که دو طرف بر سر فهرست کابینه کار می‌کنند تا در زودترین وقت به مجلس نمایندگان برای گرفتن رای اعتماد فرستاده شود.

در روزهای اخیر برخی گزارش‌ها درباره وجود اختلاف بر سر اجرایی شدن توافقنامه سیاسی میان عبدالله و غنی منتشر شد ولی مینه‌پال می‌گوید: “هیج اختلافی بین دو طرف وجود ندارد.”

همچنین گزارش‌هایی از وجود اختلافاتی بر سر تقسیم وزارت‌خانه‌ها میان جناح‌های متحد عبدالله عبدالله بر سر گرفتن وزارت‌خانه‌های کلیدی، شمار وزارت‌ها و معرفی افراد به عنوان نامزد وزیر منتشر شده است.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی صلح به بی‌بی‌سی گفت که “چنین اختلاف‌هایی وجود ندارند” ولی بحث‌هایی درباره انتخاب افراد شایسته وجود داشته است.

او افزود که تیم عبدالله پیشرفت‌های خوبی در زمینه تکمیل فهرست کابینه داشته ولی تاکنون این فهرست به مقام ریاست جمهوری تحویل داده نشده است.

در روزهای گذشته بحث‌های نیز درباره تقسیم ریاست‌های مستقل که به شمول وزارتخانه‌ها شمار آنها به حدود ۶۰ مورد می‌رسد، مطرح شده و همچنین گفته شده بر سر معرفی والیان، میان غنی و عبدالله اختلاف‌هایی وجود دارد.

تاکنون هیچ یک از دو طرف درباره این اختلاف‌ها به صورت علنی ابراز نظرنکرده، ولی خوزون می‌گوید، تیم عبدالله امیدوار است که توافقنامه سیاسی میان عبدالله و غنی “به صورت کامل” عملی شود.

در توافقنامه سیاسی آمده که معرفی ۵۰ درصد از اعضای کابینه نیز توسط تیم عبدالله پیشنهاد خواهد شد که شامل وزارتخانه‌های کلیدی نیز است.

در این توافقنامه آمده که والیان نیز براساس “یک قاعده” مورد توافق دو جانب معرفی خواهند شد. تغییر و عزل اشخاص با “دلایل موجه” صورت می‌گیرد. در صورت عزل، تغییر، معرفی نامزد جدید برای پست مورد نظر در مشورت با مرجع معرفی کننده صورت می‌گیرد.

خوزون درباره زمان تکمیل فهرست وزیران پیشنهادی تیم عبدالله ابراز نظر نکرد اما گفت بحث‌ها میان اعضای تیم عبدالله پایان یافته و رایزنی‌ها درباره معرفی ۵۰ درصد وزیران و والی‌ها پیش رفته است.

دیدگاه خود را به ما بگویید.