تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹.::. ساعت : ۹:۴۰ ق.ظ
فاقددیدگاه

یکشنبه داغ لهستان؛ محافظه‌کاران به مصاف لیبرال‌ها می‌روند

دو رقیب سرسخت انتخابات ریاست جمهوری لهستان قرار است یکشنبه آینده رقابتی شدید را در دور دوم داشته باشند که به آن به عنوان آزمون مهمی برای سیاست پوپولیسم در اروپا نگریسته می‌شود؛ آن هم بعد از کمپین دور اول انتخابات که شکاف لیبرال-محافظه‌کار را در این کشور عمیق‌تر ساخت.

به گزارش قائم آنلاین، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در این کمپین دشوار دو طرف همچنین تلاش داشته‌اند حمایت اردوهای سیاسی رقیب در واشنگتن را نیز به خود جلب کنند.

آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان به عنوان یک ملی‌گرا و محافظه‌کار به دنبال دستیابی به دومین دور ریاست جمهوری خود است اما در عین حال با چالشی دشوار از جانب رافائل ترزاکوفسکی، رقیب لیبرالش و شهردار ورشو، مواجه است. اولین دور این انتخابات که اواخر ژوئن برگزار شد، منجر به حذف ۹ کاندیدا از مجموع ۱۱ کاندیدای انتخابات و رفتن این دو نفر که هر دو ۴۸ سال سن دارند، به دور دوم شد.

دودا و حزبش موسوم به حزب قانون و عدالت توانستند حمایت لهستانی‌های مسن‌تر و ساکن مناطق روستایی را به کمک طرح اعطای کمک‌های نقدی به خانواده‌ها و برنامه‌های رفاهی دیگر جلب کنند.

دودا روز دوشنبه در تجمعی به حامیانش گفت: این پنج سال گذشته زمان خوبی بود که ما به خوبی از آن استفاده کرده‌ایم. می‌خواهم این سیاست را برای خانواده و برای توسعه لهستان و همچنین برای توسعه همه نسل‌های هموطنانم ادامه دهم.

اما بسیاری از لهستانی‌های شهرنشین و لیبرال سیاست‌های دولت دودا را به عنوان سیاست‌های پوپولیستی که از نظر آن‌ها دارای بیگانه‌ستیزی بوده و برای جایگاه آن‌ها نزد شرکای اروپایی خطرناک است، رد کرده‌اند.

ماه گذشته میلادی دودا با استقبال گرم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید قرار گرفت؛ ترامپی که گفت دودا عملکردی فوق‌العاده دارد. ترزاکوفسکی به سراغ باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا رفت تا درباره وضعیت دموکراسی در لهستان با او صحبت کند.

به دنبال افت آرا دودا در نظرسنجی‌ها، کمپین او به اقدامات راست‌گرایانه و تحریک ترس از یهودیان و حتی آلمانی‌ها در میان مردم روی آورد تا در ظاهر نظر محافظه‌کاران و آن‌هایی که خاطره اشغال کشورشان توسط آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم را به یاد دارند، جلب کند.

رئیس جمهوری لهستان نقشی کلیدی در عرصه سیاست خارجی این کشور ایفا می‌کند و دارای قدرت وتو بر قوانین تصویب شده توسط پارلمان است. دودا در طول اولین دور پنج ساله ریاست جمهوری خود با تصویب قوانینی به حزبش اختیاراتی وسیع بر نهادهای قضایی و دادگاه‌هایی کشورش داد.

بعدا اتحادیه اروپا اعتراض کرده و گفت، این تغییرات در قوانین لهستان ناقض اصل دموکراتیک تفکیک قوا هستند اما دولت ورشو بر تداوم اجرای بخش عمده تدابیرش تاکید و استدلال کرده که از جانب رای‌دهندگان حکمی برای اصلاح نظام قضایی دارد.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری لهستان در یکشنبه آینده تعیین خواهد کرد که آیا حزب قانون و عدالت همچنان کنترل تقریبا همه نهادهای قدرت را در این کشور در دست خواهد داشت و یا عرصه را به ترزاکوفسکی که به حزب حامی اتحادیه اروپای پلتفرم مدنی تعلق داشته و وعده بازیابی هنجارهای قانون اساسی کشورش را داده واگذار خواهد کرد.

دودا در دور نخست انتخابات ۴۳.۵ درصد آرا را کسب کرد در حالی که ترزاکوفسکی ۳۰.۵ درصد رای به دست آورد اما انتظار می‌رود که ترزاکوفسکی در دور دوم بتواند بخش عمده آرا نامزدهای حذف شده در دور اول را به خود اختصاص دهد.

در اینجا رای تقریبا هفت درصدی در دور اول به کریستوف بوساک، نامزد راست افراطی می‌تواند برای نتیجه نهایی انتخابات تعیین‌کننده باشد. بوساک به حزبی به نام حزب کنفدراسیون تعلق دارد که از سوی رهبران حزب قانون و عدالت به عنوان یک حزب حامی کرملین و یهودستیز محکوم شده اما دودا چشم به آرا آن‌ها دارد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.