تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۷ تیر ۹۹.::. ساعت : ۹:۲۵ ق.ظ
فاقددیدگاه

برج خنک کننده، از نیروگاه‌های هسته‌ای تا ساختمان‌های مسکونی

کاربرد برج خنک کننده همانطور که از اسمش پیدا است خنک کردن آب در سیستم‌های تهویه و چیلر در صنایع و مصارف خانگی مختلف است.

به گزارش قائم آنلاین، بنابراعلام مهتاب گستر، برج‌های خنک‌کننده بر اساس تبخیر آب و به‌منظور دفع گرمایی که در صنعت و در هنگام تولیدات مختلف شکل می‌گیرد و همچنین کاربردهای خانگی طراحی و ساخته می‌شوند.

کاربرد خانگی و شهری برجهای خنک کننده در تهویه مطبوع ساختمان‌ها مشاهده می‌شود. برج خنک کننده بر اساس نوع تماس آنها با هوا تقسیم‌بندی می‌شوند. مکانیسم‌های اجباری و طبیعی روش‌هایی است که برج‌ها را بر اساس کاربرد آنها تقسیم‌بندی می‌کنند.

نحوه فعالیت برج خنک کننده

سیستم‌های تهویه مطبوع خانگی در هنگام فعالیت گرما و حرارت تولید می‌کنند که این گرما باید به طریقی از بین برود. برج های خنک کننده وظیفه دفع این گرما به هوای بیرون را در مجتمع‌های مسکونی بر عهده‌دارند.

برج خنک کننده با کمک گرفتن از آب و خارج کردن بخار آب به فرایند خنک سازی سیستم‌ها کمک می‌کند. بیشتر دستگاه‌های کولینگ تاور بر مبنای یک سیستم بسته فعالیت می‌کنند و جریان آب، وظیفه جذب و دفع و انتقال گرما را بر عهده دارد.

با توجه به اینکه آبی که در فرایند خنک سازی برج وجود دارد به‌صورت مداوم از طریق تبخیر به خنک سازی کمک می‌کند، غلظت و رسوب مواد معدنی و گچ در برج‌های خنک کننده به‌صورت مداوم بالا می‌رود. این رسوب و ته‌نشین شدن مواد یکی از مواردی است که اگر قصد خرید و نصب برج خنک کننده را دارید باید به آن توجه کنید.

نکات مهم هنگام خرید و نصب برج خنک کننده

محاسبه و تعیین ظرفیت برج خنک کننده یکی از مواردی است که احتیاج به نیروی متخصص و استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی دارد و بنا بر موارد مصرف گوناگون تغییر می‌کند. این موارد مصرف می‌تواند شهری یا صنعتی باشد.

از آنجایی‌ که در بیشتر مواقع برج خنک کننده در معرض نور مستقیم خورشید و گرمای محیط قرار دارد، استفاده از ماده‌ای که بتواند باعث جلوگیری از نفوذ گرما به آن شود از مهم‌ترین نکات ساخت و طراحی است.

فندانسیون و محل نصب برج خنک کننده یکی از مهم‌ترین نکاتی است که در هنگام استفاده از آن باید در نظر داشته باشید. به‌طور حتم قرار دادن این برج‌ها در برابر نور مستقیم خورشید یا در کنار ابزار آلات و وسایل گرمازا باعث خواهد شد که انرژی بیشتری مصرف کنید و به‌تبع آن هزینه‌های نگه‌داری و مصرف انرژی نیز بالا خواهد رفت.

نکته مهم دیگر در برج‌های خنک‌کننده، ظرفیت آنها است که با واحد تن تبرید مشخص می‌شود. این واحد نشانگر میزان گرمایی است که هر برج در یک واحد زمانی مشخص از آب می‌گیرد و آن را خنک می‌کند. در صورتی‌ که قصد خرید برج خنک کننده را داشته باشید باید به این نکته هم توجه کنید.

برجهای خنک کننده ابعاد متفاوتی دارند و شما باید بر اساس نیاز و فعالیتی که انجام می‌دهید به انتخاب آنها مبادرت کنید. شاید شما بیشتر مواقع برج خنک کننده را در تصاویر نیروگاه‌های هسته‌ای یا شیمیایی دیده باشید اما بسیاری از آنها روی ساختمان و واحدهای مسکونی و شهری نصب می‌شوند. کار و فعالیت آنها تخلیه گرما از سیستم‌های تهویه هوا است و تبدیل به رکن مهمی در طراحی و ساخت ساختمان‌ها شده‌اند.

برای اطلاعات کامل درباره خرید و آگاهی از  قیمت برج خنک کننده با تولیدکنندگان معتبر این سیستم‌ها تماس گرفته و مشاوره کنید.

فایبرگلاس، انقلابی در ساخت برج خنک کننده

امروزه بیشتر برج‌های خنک‌کننده‌ای که در کارگاه‌های کوچک و مصارف محدود استفاده می‌شوند از جنس فایبرگلاس است. فایبرگلاس با توجه به خاصیت مقاومت و سبکی که دارد، انقلابی در زمینه طراحی و تولید کولینگ تاورها ایجاد کرده است.

فایبرگلاس در تماس دائمی با آب بدون هیچ مشکلی می‌تواند مقاومت کند و دچار استهلاک و پوسیدگی نشود. این مورد به نسبت آهن که ماده اولیه ساخت بسیاری از برجهای خنک کننده است مزیت بالایی به شمار می‌رود و حتی در صورت خراب و شکستگی به‌راحتی و با صرف هزینه‌ای اندک می‌توانید آن را تعمیر کنید و به شرایط روز اول بازگردانید.

برج‌ خنک ‌کننده فایبرگلاس را بر اساس نوع عملکرد و سیستم‌های آنها می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

۱– برج‌های خنک‌کننده جریان متقاطع

۲– برج‌های خنک‌کننده گرد یا مخروطی

۳– برج‌های خنک‌کننده مکعبی

مزایا و معایب برج خنک کننده

مزیت‌هایی که برج‌های مدار بسته نسبت به دیگر برج‌ها دارند را می‌توان در زمینه کاهش انرژی و هزینه‌های جانبی پیدا کرد. اگر شما در منطقه‌ای کار و زندگی می‌کنید که شرایط اقلیمی گرم و خشک دارد، بهتر است برای خرید یک برج مدار بسته هزینه کنید. مزیت دیگر برج مدار بسته این است که رسوب و ته‌ماند در این مدل‌ها وجود ندارد و امتیاز بزرگی نسبت به برج‌های مدارباز و مخروطی دارند.

نکته مهم و قابل‌توجه در برج خنک کننده، مصرف آب آن است. برای اینکه به‌صورتی تقریبی نسبت مصرف را متوجه شوید تنها کافی است بدانید که در یک برج خنک کننده، ۹۵ درصد کمتر از یک سیستم با جریان آب طبیعی مصرف انرژی و آب دارد. این موضوع به همراه میزان بسیار کم هدر رفت آب در برجهای خنک کننده باعث می‌شود که مشکلات زیست محیطی کمتری نیز ایجاد شود.

شرکت مهتاب گستر یکی از تولیدکنندگان برتر انواع سیستم‌ها و تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب در ایران محسوب می‌شود. برای اطلاعات کامل به وبسایت www.cooling-tower.ir مراجعه و یا به‌صورت مستقیم با شماره ۰۹۱۲۶۲۱۸۵۳۳ تماس حاصل نمایید.

دیدگاه خود را به ما بگویید.